Teknoloji :

bilimist

bilimist Yazdı...Samsung 16TB, Dünyanın en büyük hard diski piyasada! 16 TB!

07 Kasım 2015 Bu içerik 3.363 kez okundu.


Geçtiğimiz günlerde Galaxy Note 5 tanıtımı ile akıllı telefon pazarında dikkat çeken Samsung, şimdi de katı hal disk pazarında yeni bir rekor kırarak dikkat çekmeyi başardı.


Aklınızda daha iyi canlandırabilmeniz amacıyla, 16 terabyte’lik bir alana 3 milyondan fazla MP3, 4 binden fazla film, yaklaşık 5 milyon dijital fotoğraf yerleştirebilirsiniz. Bu disk gerçekten devasa bir alan sunuyor. Giriş seviyesi iPhone’den 1000 kat, sıradan bir bilgisayarın saklama kapasitesinden ise 32 kat daha yüksek.

En iyisi de şu, Samsung’un yeni sürücüsü saklama için NAND flaş bellek kullanan bir katı hal sürücüsü, yani tepsi benzeri mekanizmayı kullanan mekanik bir hard disk değil. Bunun anlamı da onun hızlı, hafif ve daha az enerji harcaması oluyor, eski hard disklerde ve bilgisayarlarda olduğu gibi hareketli parçalara sahip değil. (İtiraf etmek gerekirse, piyasaya her yıl sürülen mekanik hard diskler hâlâ cazip, ancak çoğunlukla ucuz cihazlar veya masaüstü PC’ler için tercih edilmekteler).

Ars Technica’dan Sebastian Anthony‘e göre, Samsung geleneksel 2,5 inç’lik SSD’nin içine çok büyük bir kapasiteyi sığdırmak için flaş çiplerinin yoğunluğunu artırmak zorunda:

Samsung’un 16 TB SSD’sinin arkasındaki sır, şirketin kullandığı yeni 256Gbit (32 GB) NAND flaş kalıp; bunlar geçen yıl çeşitli çip üreticileri tarafından ticari hale getirilen 128Gbit NAND kalıplarının kapasitesinin iki katı. Böyle büyük bir yoğunluğa ulaşmak için, Samsung tek bir kalıp içine hücre başına 3 bit içeren (TLC) 3D V-NAND’lardan 48 tabakayı sıkıştırmayı denemiş ve başarmış. Bu sayı 2013’te 24, 2014’te 36 tabaka idi.

Kısa süre önce yeni 2.5 inç PM1633a 16 TB SSD modelinin tanıtımını gerçekleştiren Samsung, yeni bir rekora imza atmış oldu.

Samsung, 16 TB SSD ile rekor kırdı

NAND Flaş tabakası ve 3 boyutlu sıralama teknolojileri ile bu başarıyı elde eden Samsung'un, kullanıcısına 15.36 TB depolama alanı sunan PM1633a SSD modeli, saniyede 2 milyon giriş çıkış işlemi yapabiliyor.

Fiyat tarafıında açıklama yapılmayan SSD için bazı yabancı kaynaklar, 5 bin Euro yani yaklaşık 15 bin ile 20 bin TL fiyat aralığı tahmininde bulundular.


At the 2015 Flash Memory Summit in California this past week, Samsung unveiled the largest capacity hard drive in the world. It’s a 2.5-inch solid state drive (SSD) that can hold 16 terabytes of data (15.36TB, to be exact).

If you’re dead set on quickly storing all of your eggs photos in one basket, you’ll probably still need some very deep pockets to purchase a Samsung PM1633a if/when it becomes commercially available. Ars Technica believes that it’ll cost at least $7,000 a pop.

This hard drive seems to be designed for enterprise (e.g. server) purposes, but perhaps it’s just a first glimpse of a world in which photographers are shooting gigapixel photos with each exposure and need this type of monstrous capacity for ordinary work. After all, there was a time in which 16MB memory cards were widely used, and nowadays 16GB cards can feel small next to the 512GB cards on the market.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b