Ne nedir ? :

bilimist

bilimist Yazdı...Kan uyumu nedir ?

01 Mayıs 2015 Bu içerik 4.990 kez okundu.

Kan grubu, insan kanındaki antikorlara bakılarak, kanın özelliğini belirtmek için oluşturulmuş sınıflandırma sistemidir. A, B, AB ve 0 türleri mevcuttur. Bundan bağımsız olarak, Rh değeri + veya - değerinde olabilir. Bu iki sistemin kombinasyonundan 8'li kan grubu tablosu oluşmuştur. Türkiye'de iki sistem yan yana yazılarak belirtilir. Örneğin; A türü kanda Rh değeri negatif ise, o kan için A Rh (-) grubu denir. Türkiye'de Kızılay'ın verilerine göre en fazla bulunan grup A Rh (+)'dir. RH faktörü, Rhesus (rezüs) maymunun kanındaki antikorların var olup olmaması anlamına gelir.

Kan grubunu belirleyen A ve B genleri, kanımızda bulunan alyuvarların zarlarında A ve B tipi proteinlerden hangisinin yer alacağını belirlerler. Kan grubunuz A ise alyuvarlarınızın çeperinde yalnızca A tipi protein, B ise yalnızca B tipi protein, AB ise her ikisinden de, 0 ise alyuvarlarınızın çeperinde her ikisi de yoktur demektir. Alyuvar çeperinde bulunan ve kan grubunuzun belirlenmesinde rol oynayan bu proteinlere aglütinojen denir. Ancak kanda, kendinizinkinden farklı bir kan grubuna ait alyuvar hücrelerinin vücudunuza girmemesini sağlayarak sizi koruyan aglütinin adlı antikorlar bulunur. Protein yapısında olan aglütininler de tıpkı aglütinojenler gibi A ve B tipinde olurlar.

Kan transfüzyonlarının, kan grupları hakkında hiçbir bilgi olmadığı halde önceleri başarıyla sürdürülmesi dikkat çekicidir. Landois 1875’de köpek kanının başka bir cinsin kanı ile karıştırıldığında 2 dk. içerisinde hemen daima lizise (hücre parçalanması) neden olduğunu bildirmiştir. Bu çalışmadan haberdar olan Karl Landsteiner 22 kişide yaptığı çalışmada eritrosit ve serum arasındaki reaksiyonları tarif ederek 1901’de sonuçlarını yayınlamıştır. Landsteiner önceleri A, B, C olmak üzere üç kan grubu tanımladı. Sonraki yıl öğrencileri olan DeCastello ve Sturli 155 kişiyi kapsayan daha geniş bir çalışma ile kan grup sistemini A, B, O, AB olarak tanımladılar (1902). (19. yy’ın ikinci yarısında Alman bir doktorun şu sözleri şaşırtıcı değildi. Koyun kanı nakletmek için üç tane koyuna ihtiyaç vardır; ilki kanı alınan, ikincisi kanın nakledilmesine müsaade eden, üçüncüsü ise nakli gerçekleştiren olarak). 1922’de Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eden Landsteiner 1930 yılında Nobel Tıp Ödülü’ne layık görülmüştür. Diğer kan grup sistemleri tanımlanmadan neredeyse yarım yüzyıllık bir zaman geçmiş ve 1939’da Phillip Levine tarafından sunulan bir olgu ile Rhesus (Rh faktörünün bulunduğu maymunun adı) faktörünün varlığına dikkat çekilmiştir. Sonraki birkaç yıl içerisinde yapılan benzer çalışmalarla yeni antijen sistemleri tanımlanmıştır.

*

Herkesin bir kan grubu vardır. En sık kullanılan kan grubu sınıflaması A,B,O sistemi ve Rh sistemidir.

ABO sistemine göre, dört tip kan vardır. A,B,AB,O

Rh sistemine göre kan grubu iki çeşittir. Rh pozitif, Rh negatif

Kan grupları kromozomlar üzerindeki genlerle kodlanmıştır.

Her insanda, her kan grubu için iki tane gen bulunur. Her insanda ABO sistemi için iki gen, Rh sistemi için iki gen bulunur.

ABO sisteminde bulunan genler:

A grubu genleri ; AA veya AO

B grubu genleri ; BB veya BO

AB grubu genleri ; AB

O grubu genleri ; OO

O grubu genler, A veya B genlerine karşı çekiniktir. Bu yüzden bir insan hem A genini hem de O enini taşırsa kan grubu A olur. Bir insanın O kan grubundan olabilmesi için her iki geninin de O geninden olması gerekir.

Rh sisteminde bulunan genler:

Rh pozitif : DD veya Dd

Rh negatif : dd

d grubu genler D grubu genlere karşı çekiniktir. Bebeğin Rh negatif kan grubundan olabilmesi için her iki geninin de d grubu genlerden olması gerekir.

Bebeğin kan grublarını belirleyen genlerden birisi anneden, diğeri babadan gelir. Bu birleşmeyle bebeğin kan grubu belirlenir.

Örnekler:

Eşlerden biri AO, diğeri BO ise

Bebek: AO(A grubu), BO(B grubu), AB(AB grubu), OO(O grubu)

Yani bebek her dört gruptan olabilir.

Eşlerden her ikisi O grubundan ise, bebek sadece O grubundan olur.

Eşlerden her ikisi AO grubundan ise, bebek A veya O grubundan olur.

Eşlerden her ikisi BO grubundan ise, bebek B veya O grubundan olur.

Eşlerden birisi AB, diğeri AO grubundan ise, bebekleri A veya B grubundan olur.

Eşlerden birisi AB grubundan ise, diğer eş hangi gruptan olursa olsun çocukları O grubundan olmaz .

Eşlerden birisi Rh pozitif(Dd), diğeri Rh negatif(dd) ise, bebek Rh pozitif veya Rh negatif olur.

Eşlerden her ikisi de Rh pozitif(Dd) ise, bebeklei %75 Rh pozitif, %25 oranında Rh negatif olur.

Eşlerden her ikisi de Rh negatif(dd) ise, bebek kesinlikle Rh negatif olur.

Kan Grupları Çocuğa Nasıl Geçer?

Arkadaşlar bir sorum var.öğrendiğimiz bilgilerde bir yanlışlık mı var diye soruyorum kendime.Şöyle ki Anne A RH (+) Baba A RH (+) ise çocukların B RH(+) ve O RH (+) olması ihtimali varmıdır.

Kan Grupları Çocuğa Nasıl Geçer?

Yaa alibulut85 kardeş bi soru sormuş cevap yok mu, yardım yok mu aynı soruyu ben değiştirerek sorayım Anne A RH (+) Baba A RH (+) ise çocuğun kan gurubu ne olur ve sağlıklı doğar mı?

benim aklıma takılan bir konu var babamın kan grubu AB annemn kan grubunu bilmiyorum.Benim kan grubum ise 0RH+ diğer kardeşlerm AB bnm kan grubumun sıfır olması normal mi bilgi verirseniz sevinirim

normal değil sanırım sen evlatlıksın

baba a grubu anne o negatif

baba a grubu anne ise o nenatif cocugun grubu hangileri olabilir!!

Kan grubu A olanlar, kan grupları hakkında

Bugün Batı Avrupa'da en yaygın kan grubunun A grubu olduğunu söyleyebiliriz. Akdeniz, Adriyatik ve Ege bölgelerinde yaşayanların büyük çoğunluğu A...

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b