Genel :

bilimist

bilimist Yazdı...Süper sperm keşfedildi!

27 Nisan 2015 Bu içerik 2.652 kez okundu.Ateşe dayanıklı sperm

Bilim adamları sperm DNA'sında ateşe karşı son derece dayanıklı bir madde olduğunu keşfetti Balık spermini inceleyen bilim adamları spermDNA'sında alev geciktirici maddelere rastladı.

Bilim insanları sperm DNA'sının ateşe karşı son derece dayanıklı olduğunu keşfetti. Bir dizi deney sırasında araştırmacılar, sperm DNA'sıyla kaplı kumaşın aşırı ısıya maruz kaldığında, bir seramiğe benzer bir malzemeye döndüştüğünü gözlemledi.

İnanılmaz Buluş

Bilim adamları yaptığı araştırma sonucu spermin DNA’sında ateşe karşı son derece dayanıklı bir madde olduğunu buldular. Balık spermini incelemeye başlayan bilim adamları sperm DNA’sında alev geciktirici maddeler buldular.

Bir sürü deney sonucu sperm DNA’sıyla kaplı kumaşı aşırı ısıya maruz bıraktıktan sonra kumaşın seramiğe benzeyen bir malzemeye dönüştüğünü fark ettiler.

İtalya Politeknik Üniversite’sinde görev alan Prof. Giulio Malucelli yaptığı açıklamada: “Mobilyalar dahil olmak üzere bir çok yanan eşyaları yangından koruyacak kimyasal alev geciktiricilerin sperm DNA’sından yapılabileceğini” söyledi.

Peki Sperm Yangını Nasıl Koruyor?

Daily Maile konuşan Malucelli: “Sperm DNA’sı şişen, kendine özgü bir kimyasal yapıya sahiptir. Doğal alev bastırıcı ve geciktirici olduğu kanıtlanmıştır.”

Malucelli ve ekip arkadaşları şunları söyledi: “Spermin ancak 200 derece yani 392 fahrenayttan yüksek bir ısıya maruz kalması durumunda bir köpük oluşturmak üzere değiştiğini buldular.

Spermin bu gün kadar her zaman kolay ve hassas bir yapıya sahip olduğunu söylüyorlardı. Ama bilim adamları yaptığı araştırmalarla doğruyu buldular.

Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda spermin uzayda ve hatta yüksek ısıda yaşadığını gözlemlediler. Öyle ki; bir roketin dış kasasına yerleştirilen sperm DNA’sının yarısından fazlasının bozulmadan kaldığını gördüler.Yukarıdaki fotoğrafta alt resimde görülen kumaş , üzerinde seramik gibi kaplama oluşturur gibi bir hale gelmişti, fakat üstteki pamuk kolayca yandı.

İtalya Politeknik Üniversitesi'nde görev alan Profesör Giulio Malucelli, mobilyalar dahil olmak üzere birçok malzemeyi yangından koruyacak kimyasal alev geciktiricilerin bu şekilde spermden üretilebileceğini kaydetti.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b