Uzay :

bilimist

bilimist Yazdı...Ay neden bazen kırmızı görünür?

30 Eylül 2014 Bu içerik 38.738 kez okundu.

Güneş’ten gelen ışığı yansıtan Ay’ı çoğu zaman beyazımsı-gri renkte görürüz. Bazı zamanlar ise turuncu ya da kan kırmızısı renkte de görebiliriz. Peki ne oluyor da Ay’ı her zamankinden farklı renkte görüyoruz?

Kırmızı bir Ay görebileceğimiz birkaç durumdan biri; Ay’ın doğarken ve batarken olduğu gibi gökyüzünde çok alçak bir konumda olmasıdır. Baş ucu noktasına kıyasla, Ay ufka yakın olduğunda ondan gelen ışık Yer’in atmosferinde daha uzun yol kat eder ve Yer’in atmosferi ışığı daha çok dağıtır (kırıp-yansıtır). Tayftaki renkler arasında mavi daha çok saçılırken, kırmızı daha az saçılır; bu nedenle Ay kırmızı ve kırmızıya yakın bir renge bürünür. Yani kırmızı bir Ay gördüğünüzde, dağılıp-saçılmayan kırmızı rengi görmüş olursunuz.

Ay’ın kırmızımsı görünmesinin ikinci bir nedeni; havadaki bir takım parçacıklardır. Bir orman yangını veya yanardağ patlaması sonucu atmosfere yayılan küller bu parçacıklardan sayılabilir. Bu tip küçük parçacıklar, Güneş’ten ve Ay’dan gelen ışığı engeller ve mavi ışığı dağıtır. Böyle durumlarda Ay gökyüzünde yüksek bir konumda da olabilir. Başınızı kaldırdığınızda kırmızı bir Ay görüyorsanız bunun nedeni atmosferde fazla miktarda bulunan tozdur.

Üçüncü neden ise bir gök olayıdır. Tam Ay Tutulması esnasında da Ay’ı kırmızı renkte görebiliriz. Tutulma sırasında, Ay Yer’in gölgesinden geçer. Yine bu olayda da Yer’in atmosferi, içinden geçen Güneş ışığını dağıtarak gölgenin etrafında kırmızı bir renk oluşmasına neden olur. Bu kırmızı parlama da Ay’ın üzerine düşer ve kırmızı görünmesine yol açar.

Kaynak: UniverseToday, Science@NASA

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b