Genel :

bilimist

bilimist Yazdı...Newton`un problemi

25 Eylül 2014 Bu içerik 2.668 kez okundu.

Newton’un 350 Yıllık Problemini Çözen 16 Yaşındaki Hintli Öğrenci: Shouryya Ray

Birkaç haftadır internette “Shouryya Ray” ismi dolanıyor. Gazetelerin ve haber sitelerinin matematik yada herhangi bir bilim dalı ile ilgili yazıları zaten beni çoğu zaman rahatsız eder. Haberi ilk gördüğümde yine her zaman olduğu gibi bu sefer de olayı fazla abarttıklarını inanıyordum. Nitekim biraz kurcalayınca olayın tam olarak yansıtılmadığını farkettim.

Problem şu: Bir parçacığın yer çekimi ve hava sürtünmesi karşısında çizeceği rotanın ve hedefe çarpma ve sekme hızlarının tam olarak belirlenmesi .


Problemin denklemi:

Shouryya hareket eden taneceğin izlediği yol boyunca değişmeyen(constant) bir fonksiyon bulmuş. Fotoğrafta elinde tuttuğu denklem de o zaten

Olayın matematiğine girmeyeceğiz, fakat bu problemin nümerik çözümü zaten biliniyordu. 350 yıldır bu kadar matematikçi boş boş oturmuyor. Shouryya’nın bulduğu denklemin farklı elde etme(derivation) yolları da biliniyordu. (İlgilenenler için 1 , 2). Fakat bizim hintli kardeşimizin çözümü analitik ve çözümünü tamamen kendi çabalarıyla bulmuş.
PhdComics’in bilim haberleri ile ilgili karikatürü de gerçekten kayda değer.

SONUÇ:
1-Shouryya Ray’in bulduğu çözüm gerçekten 16 yaşındaki bir öğrenci için muhteşem. Fakat medya’daki abartılı haberler umarız bu kardeşimizi olumsuz etkilemez. Tevazuyu elden bırakmadan bilim hayatındaki macerasına devam eder.
2-Medya herşeyi abartır.

Foto: Jugend Forscht
Gif: wikipedia
denklem-1: math.stackexchange.com
denklem-2: pelli from reddit.com

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b