Uzay :

bilimist

bilimist Yazdı...Uzayın bilinmeyen gerçekleri

24 Eylül 2014 Bu içerik 5.154 kez okundu.

Uzay, başka bir deyişle feza, Dünya atmosferi dışında kalan ve gezegenlerle gök cisimlerinin de bulunduğu boşluktur. Ortalama sıcaklığı -270 santigrat derecedir. Dünya atmosferi ile uzay arasındaki sınır tam olarak bilinmemekle beraber, atmosferin uzaya çıkıldıkça inceldiği tespit edilmiştir. Uzayda milyarlarca galaksi, galaksilerin içerisinde milyarlarca gezegen, sistem ve astroitler bulunmaktadır. Albert Einstein’ın görelilik kuramına göre uzay, elastik bir yapıya sahiptir. Uzay da zaman diye bir kavram ise bulunmamaktadır. Uzay büyüklüğü, sınırları, karanlığı ve barındırdıkları ile her zaman bilim dünyasının en çok ilgilendiği konuların başında gelmiştir. Bu nedenle bilgi için icatlar yapmıştır, insanoğlu. Bunların ilgi teleskoptur. Daha sonra radyoteleskoplar, ve uzay mekikleri… Uzaya giden ilk insan, 12 Nisan 1961’de Sovyet Rus Yuri Gagarin olmuştur. Günümüzde uzay konusunda ABD, Rusya ve Çin amansız bir rekabet içerisindedirler. Bu kadar genel konudan sonra yazımızın konusu olan Uzay hakkında 10 ilginç bilgiye geçebiliriz…

Uzay Hakkında 10 İlginç Bilgi

10- KıyafetTam donanımlı bir Astronot kıyafetinin maliyeti yaklaşık olarak 12 Milyon $ dır.

9- AğlamakUzay’da ağlamak mümkün değildir, çünkü göz yaşınız düşmez.

8- Hidrojen BombasıAmerika’nın, 1962’de uzayda patlattığı hidrojen bombası, hiroshima dan 100 kat daha güçlüdür.

7- Gündoğumu-GünbatımıUluslararası uzay istasyonunda bulunan astronotlar, her gün 15 gündoğumu ve 15 günbatımına tanıklık ederler.

6- Uluslararası Uzay İstasyonuUluslararası Uzay İstasyonu, bugüne kadar inşa edilmiş en pahalı yapıdır. Değeri 150 Milyar $

5- Isaac NewtonSir İsaac Newton’un elma ağaçlarından bir tanesi, yerçekimine meydan okumak için uzaya götürülmüştür.

4- Esrarengiz Sinyal1977 yılında, 72 saniye süren ve uzayın derinliklerinden gelen esrarengiz sinyalin kaynağı ve nasıl geldiği bilinmemektedir.

3- Uluslararası Uzay İstasyonuUluslararası Uzay İstasyonu, 5 odalı bir ev genişliğindedir. İstasyon boşlukta saatte 28.164 kilometre hızla hareket etmektedir.

2- AstronotBir astronotun boyu uzayda, Dünyaya göre 2 cm daha uzun ölçülmektedir.

1- Uzay KokusuAstronotlara göre uzay, katılaşmış biftek, sıcak metal ve kaynak dumanı gibi kokmaktadır.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b