Genel :

bilimist

bilimist Yazdı...Süt, ayran içince neden uykumuz gelir ? Kısa bilgiler

23 Ekim 2020 Bu içerik 4.620 kez okundu.

Süt, Ayran içmek uyku getir mi ?
Yoğurt, süt ve ayran gibi ürünlerde laktik asit oldukça yoğun olarak bulunmaktadır. Ayrıca sütten yoğurt elde etmeyi sağlayan bakteriler metabolizma sonucu laktik asit meydana getirir. Laktik asit vücutta sinirlerin gevşemesini ve rahatlamayı sağlar. Vücutta meydana gelen yorgunluk hissi ve bir takım hormonların da uyarılması ile uyku hali gelir.

Koşarak veya spor yaparak yorulmamızın sebebi kaslarımızın laktik asit fermantasyonu yapmasıdır ve laktik asitin birikmesi yüzüden yoruluyoruz. Yoğurt da aynı şekilde yorgunluk hissi verip uykuyu getirir.

Ayrıca; yapılan araştırmalara göre, ineğin beslendiği türde, sütü etkileyen faktörlerdendir.
Otla beslenen hayvandan elde edilen sütün etkisi daha çok insanlarda uyku getirmektedir.

Süt: İyi bir triptofan kaynağı olan sütteki kalsiyumun ve süt proteinin de vücut üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır. Ilık süt ve 1 tatlı kaşığı kadar bal rahat bir uykuya dalmanızı sağlar.
Yoğurt, ayran: Düşük yağlı bir yoğurt veya ayran da yine sütte olduğu gibi içerdiği triptofan ve kalsiyum sayesinde aralıksız bir uyku çekmeniz için birebirdir.

Yoğurt yiyerek mışıl mışıl uyuyun!
Akşam tüketilen bir kase yoğurt uykuya dalmayı kolaylaştırmakta ve daha dinlendirici bir uyku sağlamakta olduğunu belirten Yörsan Gıda Mühendislerinden Nilüfer Hakarayan yoğurdun düzenli tüketildiği zaman pek çok hastalığı önlenmeye ve tedavi etmeye yardımcı olduğunu söyledi.
Psikolojik etkisi;
Uyumak isteyen kişinin kendisini ayran içip yada süt içip uyumasını telkin etmesi psikolojik bir etkidir.
Bunun yerine farklı alternatifler düşünerek rahat uyku uyuyacağını kendisine telkin ederlerse yine aynı etkiyi yaratacaktır.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b