Ne nedir ? :

bilimist

bilimist Yazdı...Gold Bach Kestirimi nedir ?

16 Mayıs 2020 Bu içerik 2.278 kez okundu.


Çözülemeyen matematik sorularından biridir. Hipotez şöyledir; 2den büyük her çift sayı iki asal sayının toplamına eşittir. Goldbach kestirimi/conjecture nin çeşitli versiyonları var ama genel olarak iki tanelerdir

Birincisi basit Goldbach kestirimi n≥7n≥7 tek doğal sayılar 3 asal sayının toplamı olarak yazılır ve bu hipotez sonucu 2013 yılında Helfgott tarafından kanıtlanmış olarak bilinmektedir.

Peru doğumlu ve CNRS Fransa Ulusal Bilim Araştırma Merkezinin üyesi Harald Andres Helfgott, 2013’ün Mayıs ayında çıkan ön derhide zayıf sanıyı devirdiğini iddia ederek herkesi şaşırttı. İspat ise analitik sayı sayılar kuramının klasik aletlerini kullanarak yaptığını anlattı. Ancak henüz genel kabul görmüş değil, temkinli ve dikkatli yaklaşmak gerek.

İkincisi ise kuvvetli Goldbach kestirimi n≥4n≥4 olmak üzere tüm çift doğal sayılar 2 tane asal sayının toplamı olarak yazılabilmektedirler. Bu iddia henüz kanıtlanamadı fakat 4.10üzeri18 kadar olan bütün çift sayılar için doğruluğu gösterilmiş olduğu söylenmektedir.

Tübitak tarafından yeryüzünde henüz cevabı bulunamamış 7 problem de şöyle sıralanıyor: goldbach conjecture, * riemann hypothesis, poincare conjecture, hodge conjecture, navier-stokes equation, p versus np problem, quantum yang-milss theory ve swinnerton-dyer conjecture.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b