Teknoloji :

bilimist

bilimist Yazdı...Yapay zeka mühendisliği hakkında

17 Aralık 2019 Bu içerik 1.945 kez okundu.

Geleceğin mesleklerinden biri olan ve geliştirmeye gelişime açık olan sonu gelmeyecek bir meslek adayı olan bu bölüm ile hem teknolojimize katkıda bulunacağız hemde ülkemizde bir çok kişinin ufkunu genişleterek yeni olgulara yeni algılara yelken açacağımızı düşünüyorum.

"Yapay zeka ekosistemi" aslında birden fazla veriyi alarak bu verilerin işlenmesi ile ortaya çıkan yeni verinin farklı bir veri veya verilerle buluşmasını sağlayarak ve bu döngü içerisinde sonsuz bir veri akşını devam ettirebilecek sisteme denir.
Bu konuda biraz matematik biraz istatistik kavramlar ile altyapısının desteklendiği sistem olması gerekmektedir.

Ünivesitelerin bu konu üzerinde durmasının başlıca sebeplerinden biri ülkemizde artık yurtdışı teknolojili birçok cihaz ve uygulamalarda bu yapay zeka sisteminin kullanılması. Yerli ve milli yapay zeka sistemlerinin kullanılması ile hem ülkemiz teknolojisine faydalı bir hizmet sağlamış olacağız. Hemde savunma sanayimizde büyük ilerlemeler sağlayabileceğimizi düşünmekteyim.

Geleceğin bu mesleği ile birçok yapay zeka eko sistemi ayağa kalkacağına inanıyorum. Bu mesleğin ekmeğini yiyecek olan arkadaşlarımızın dikkat edeceği husus herzaman liyakatin yanında toplumsal ahlak prensibini unutmamalarıdır.
Bir atom mühendisinin atom bombası yapması gibi birşeydir bu yapay zeka sistemleri.

Hayatımızı derinden etkileyeceğine inandığım bu meslek ile bakkal mehmet efendinin bile tezgah başında daha az vakit geçireceği ve kendisine çok daha fazla zaman ayırabileceğini yaşayıp göreceğiz.
Şimdiden memleketimize hayırlı olmasını diliyorum.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b