Siyaset ve bilim :

bilimist

bilimist Yazdı...Arabada sıgara yasağı hakkında yorum ve araştırma

06 Aralık 2019 Bu içerik 2.105 kez okundu.

Ülkemizde malesef yanlış yapılan birşey var, olayları bireysel düşünüp toplumsal düşünememek.
Bu nedenle Ülkemizde sosyoloji biliminin diğer gelişmiş ülkelere nazaran daha gelişmekte olduğunu görmekteyiz.
Bireysel düşünmek gerekirse; üst düzey eğitim almış biri ve yahut el sanatlarında yetkin bir kişi ile eğitimsiz kişinin sigara tutuş tarzları bile farklıdır veyahut hayatına emek vermiş biri ile kaybedecek birşeyi olmayan insanın hayatı umursama seviyeleri farklıdır.
Elinde sigara içerek kaza yapma ihtimali olan kişi sayısını ikinci el araç alırken, bu araba koltuğunda sigara yanığı varmı diye kontrol eden halkımız bilir. Hayatı umursamayan biri elinde sıgara araç kullanıp ayağı ile vites değiştirirken, hayatı umursayan biri iki eliyle direksiyona sarılabilir. Burada önemli olan göz açıp kapayıncaya kadar geçen zamandır, 120km hızla giderken, sıgaranın koltuğa düştüğünü varsayarsak ve ikinci el aracını satarken zarar etmek istemeyen sürücü bir vatandaşımızın karşı şeritten gelen masum vatandaşımızla çarpışması ve istemediğimiz hayat kayıplarının önüne geçecekse bu kanun. Uygulansın.
Tabikii mübalağa sanatı profesyonel bir şekilde işleyen kültürümüzde bu tarz yansımalar olacaktır. Bunu şuna benzetebiliriz, erdemli ve ahlaklı olmak için kurallara ihtiyaç yoktur, kurallar eğitimsiz halkı dizgine almak için gereklidir yani cahilliği umursamazlığı bastırmak için tek yol korkudur.
Buda tüm geçerli olan kurallarda vardır. Dinimizde bile sistem bu korku üzerinden işlemektedir.
Buarada ne yalan söyleyim, üstü açık araba alıp yolda giderken mangal yapma hayalim var:)

zel araçta, binek vb. araçta sigara içmenin yasak olduğuyla ilgili mevzuat şu şekilde, 24 Mayıs 2013 tarihinde üzerinde gerçekleştirilen değişikliklerle birlikte yürürlüğe girmiş ve kanunlaşmıştı.
Sigara içmenin hususi araçlarda yasak olduğunu tanımlayan 4207 sayılı kanun maddesi şu şekilde; "Hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında", “Tütün içermeyen ancak tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü nargile ve sigara, tütün ürünü kabul edilir.” İtiraz edilebiliyor mu ? ‘Evet’. İtiraz edilebilir.
Bulunduğunuz yerde adalet sarayına gidip sulh ceza mahkemesine cezanın iptali talebiyle itiraz dilekçesi verebilirsiniz. Ankara Baro Başkanı açıklamasında: "Yasa açık ve yasak sadece sürücü için.
Sürücü dışındaki yolcuların sigara içmesine ceza ise yasayı temel hak ve özgürlükleri daraltacak şekilde geniş yorumlamak, Anayasa’ya aykırı ve çok tehlikeli bir uygulamadır.
O zaman oturma odasında sigara içene de yasakgetirilebilir. " Şeklinde yorum yapmıştır.

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b