Ne nedir ? :

bilimist

bilimist Yazdı...Kurşun Kalem kim tarafından bulunmuştur ?

16 Kasım 2018 Bu içerik 21.873 kez okundu.

Kalemin Bulunuşu

Kalemin tarihi aslında yazının tarihinden eskidir.
Atalarımız düşüncelerini toprağa kuma ve yazabildikleri heryere, parmaklarıyla çeşitli şekiller ve objeler çizerek anlatmışlardır.
Daha sonra Sümerler düzgün tabletlerin üzerlerine çivi veya sivri objelerle şekiller çizmeye başlamıştır.
Parmak ve çividen sonrası ise kamış tarzı fırçalar, şimşir veya metal levhalar, fildişi kalemler izlemiş sonrasında kuş tüyleri, mürekkepli kalem, kurşunkalem, tükenmez kalem, daktilo, klavye ve bu şekilde teknolojik değişikliklere uğrayarak günümüze kadar gelmiştir.

Kurşun kalem 250 yıl önce bir kış günü (şubat ayında) Josef Hardtmuth tarafından icat edildi.

Fakat farklı bir rivayete göre ise Kurşun kalem 1565 yılında Conrad Gesner tarafından icat edilmiştir. Kurşunun işlenmesi ile keşfedilen kurşun kalem, kağıda iz bıraktığı ve kolay değiştirilebildiği için çok kullanışlı olmuştur.

Bunlar haricinde farklı bir rivayet daha var aslında,

Kurşun kalem hakkında bilgi 1795 yılında, birbirlerinden habersiz olarak Fransız Nicholas Jacques Conte ve Avusturyalı Josef Hardtmuth tarafından yapıldı.
Her iki mucit de, kalemlerini grafiti balçıkla karıştırdıktan sonra yumuşak bir tahtanın içine yerleştirdiler.
Tahtanın kolaylıkla yontulabilmesi, grafite istenilen kıvamın verilmesiyle değişik sertliklerde kurşunkalem yapılabilmesi mümkün oldu. Bu kalemle rahatça yazı yazmak ve resim yapmak, istendiğinde bunların kolayca silinebilmesi, kurşunkalemi günümüzün vazgeçilemez araçlarından biri haline getirdi.

Birde videolardan inceleyelim;

Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b